انواع کیت پرینتر

کیت پرینتر سه بعدی چیست؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن خیلی از دوستداران تکنولوژی و کسانی که با پرینتر کار می‌کنند را درگیر خود کند؛ این است که کیت پرینتر سه بعدی چیست؟

چگونه این سیستم به پرطرفدارترین تکنولوژی مدرن در جهان شناخته شده است؟ پرینتر سه بعدی دستگاهی بوده که با آن فایل سه بعدی که با نرافزار ساخته شده، تبدیل به جسم قابل لمس فیزیکی می‌شود. بیشتر پرینتر‌های سه بعدی که در حال حاضر تولید می‌شوند؛ قبلا مونتاژ شده اند.

در حالی که با خرید کیت پرینتر، باید کاربر خودش آن را مونتاژ کند و با ساختن آن توسط کاربر در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد؛ در اینصورت با طرز کار چاپگر نیز آشنا خواهید شد. لذا دستگاه را بر اساس نیاز خود خواهید ساخت. اگر چالش پیش روی مونتاژ پرینتر سه بعدی برای شما جذابیت دارد با خرید کیت آن اقدام به ساخت چاپگر کنید.

کیت پرینتر سه بعدی چیست؟
کیت پرینتر سه بعدی چیست؟

کیت پرینتر سه بعدی چیست؟

قطعات تشکیل دهنده کیت پرینتر سه بعدی اجزایی هستند که با متصل کردن آنها به هم، چیزی به اسم پرینتر ساخته می شود.

این دستگاه، فایل سه بعدی را تبدیل به شیء قابل لمس می‌کند. نحوه کار با آن، بدین صورت است که بعد از اسلایس و تنظیمات پرینت بر روی فایل سه بعدی، فایل به دستگاه منتقل و مواد مصرفی آن بار گذاری خواهد شد. سپس دستگاه بعد از کار کردن، به شکل لایه لایه نمونه فیزیکی را پرینت می‌کند. این دستگاه جهت مدلسازی اولیه و ساخت محصول نهایی نیز بکار می‌رود.

کار چاپ پرینتر سه بعدی، در جهت کنترل نمونه سازی ابتدایی محصول و ایرادیابی آن، برطرف کردن اشکالات احتمالی و تولید گسترده محصول، بوسیله متدهای تولید، مانند تزریق پلاستیک و ریخته گری می‌باشد. بر عکس سیستم‌های تولید سنتی مانند دستگاه فرز و تراش که قطعه سه بعدی را با تراش فلز و براده برداری می‌سازد؛ در چاپگر سه بعدی مدل با افزودن مواد یا بار گذاری بر روی یکدیگر تولید خواهد شد.

ویژگی‌های کیت پرینتر سه بعدی

کیت پرینتر سه بعدی ممکن است بسته به مدل و نوع ویژگی‌های مختلفی داشته باشد؛ ولی به طور کلی همه مدل‌های آن از ویژگی‌های یکسانی برخوردار می‌باشد. مانند:

  • از طراحی انعطاف پذیری برخوردار است، به گونه ای که انواع طرح و مدل را در رنگ‌های مختلف می‌توان چاپ کرد.
  • دارای توانایی ساخت هندسی پیچیده بوده و اشکال مختلف هندسی در آن ساخته می‌شود.
  • قابلیت چاپ و سفارشی سازی بر اساس تقاضا
  • قابلیت ساخت قطعات مستحکم، با دوام و سبک
  • به ابزارهای جانبی نیاز ندارد و در هزینه‌های اولیه صرفه جویی خواهد نمود.
  • نمونه‌های اولیه را براحتی و با سرعت بالا می‌سازد.
  • در استفاده از مواد اولیه صرفه جویی نموده و مقرون به صرفه خواهد بود.

انواع کیت پرینتر سه بعدی

کیت پرینتر سه بعدی در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود که در اینجا به شرح هر یک می‌پردازیم.

Cteality Ender 3 v2

از نسخه‌های بهبود یافته و ارتقا داده شده، است که با هزینه کمتری تهیه شده و بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است. لذا اشیای سه بعدی را با بهترین کیفیت قادر خواهد بود پرینت کند. بدنه ای تمام فلزی دارد و بی صدا می‌باشد. همچنین مادر برد ۳۲ بیتی در آن بکار رفته؛ به علاوه به یک پلتفرم شیشه ای مجهز شده که باعث می‌شود تخت گرم شده، دمای خوبی را بدست آورد؛ درنتیجه چسبندگی بیشتری بدون تاب برداشتن با اشیا خواهد داشت.

در این سیستم ممکن است در حین کار قطعات گم شوند؛ ولی در مدل‌های جدید، جعبه ای در زیر تخت گرمایشی وجود دارد که به سازماندهی قطعات کمک می‌کند. جهت کنترل چاپگر از صفحه نمایشی که در آن تعبیه شده استفاده می‌شود. این کیت بسیار قابل اعتماد بوده و عملیات چاپ را به کیفیت بالا به نتیجه می‌رساند.

 Creality Ender 3

پرفروش ترین نمونه‌هاست؛ چون قیمت مناسبی داشته و به یک پلتفرم همه کاره دارد. دارای دفترچه راهنما بوده و در زمان کمی ‌مونتاژ خواهد شد. در حجم‌های ۲۵۰ در ۲۲۰ در ۲۲۰ تولید می‌شود که از امکانات بازیابی برق برخوردار می‌باشد. به حسگر فیلامنت نیز مجهز بوده که بدون سیستم تسطیع خودکار خواهد بود. لذا مجهز به دسته‌های بزرگ چرخشی جهت تراز شدن بوده است.

Creality Ender 5

از مدل‌های گرانتر می‌شود، چون دارای امکانات بیشتری بوده و مناسب تولید اشیای بلند می‌باشد. همچنین دارای بدنه ای قدرتمند و پلتفرم مکعبی بوده که نقش موثری در بالا بردن استحکام و دوامش دارد. بهتر است بگوییم چاپگری باکیفیت، با پرداخت سطحی بهتر و چاپ دقیق تری می‌باشد.

این چاپگر به دلیل داشتن طراحی ماژولار در زمان کمتری مونتاژ شده و با چرخش دسته‌های موجود در صفحه نمایش می‌توان با دستگاه تعامل بیشتری داشت. زاویه این صفحه نمایش ۴۵ درجه است؛ به همین دلیل حین تعامل با صفحه نیازی به خم شدن نخواهد بود. فاقد تسطیح خودکار تخت چاپ و فاقد حسگر تخلیه فیلامنتی می‌باشد.

Creality CR-10/V2/V3

از چاپگرهای منبع باز است؛ چون از نظر الکتریکی، مکانیکی، طراحی و سیستم افزار امکان ارتقا را دارد. ابعاد بزرگی داشته و حجم آن در ۴۰۰ در ۳۰۰ در ۳۰۰ می‌باشد. اگر قصد چاپ اشیاء بزرگ را دارید باید چندین قسمت آن را چاپ نموده و به یکدیگر وصل کنید. بدنه آن از جنس آلومینیومی بوده و تخت آن نیز شیشه ای است؛ به همین دلیل چاپ شما تاب بر نمی‌دارد. از قابلیت چاپ خودکار برخوردار نیست و دارای سنسور می‌باشد.

سنسور باعث اطمینان از سازگاری اولین چاپ شده و نوسانات دما بر روی آن اثری نخواهد گذاشت. چاپ با اینچی تمام رنگ، کالیبراسیون خودکار بستر، نازل‌های قابل تعویض و غیره از ویژگی‌هایش است و با صفحه نمایش ۲۱ اینچی پیش نمایش مدل‌های برش خورده را می‌بینید.

Prusa i3 MK3S +

این مدل از کیت همانند نوع های دیگر جهت چاپ سه بعدی به کار می رود، اما امکان چاپ بیش از یک فیلامینت را دارد.

خرید کیت پرینتر سه بعدی

کیت پرینتر سه بعدی را می‌توانید بسیار کم هزینه خرید کنید؛ چون مونتاژ آن توسط خودتان انجام می‌شود. با استفاده از این کیت می‌توانید آشنایی کاملی با قطعات چاپگر داشته باشید؛ در اینصورت اگر مشکلی در دستگاه ایجاد شود بهتر می‌توانید مشکل را حل کنید.

قیمت خرید کیت پرینتر نیز به عوامل مختلفی مانند :

فناوری مورد استفاده

حجم ساخت

مجموعه مواد پشتیبانی

دقت چاپ، قابلیت ارتقادار بودن

و همچنین استحکام و دوام آن بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

Registration option not enabled in your general settings.